fbpx

Prečo ľudia volia ľahkú cestu vo forme rôznych diét

Veľa mojich klientov ma oslovuje s prosbou o pomoc pri znížení hmotnosti. Keď sa ich spýtam, či majú skúsenosti s cvičením s trénerom a úpravou stravy, otvorene mi povedia, že počas svojho života vyskúšali množstvo rôznych diét.

Úprava stravy a diéta nie je to isté!

Najkurióznejšia diéta, o ktorej som sa od svojich klientov dopočul, je javorová diéta. S týmto typom ľudí sa spolupracuje dosť ťažko, pretože o úprave stravy – oni to nazývajú „diéta“, nechcú ani počuť. Vysvetľujem im, že nejde o diétu, ale o úpravu stravovacích návykov! Hovoria mi, že pri slove diéta, sa im ježia chlpy na celom tele. Ani sa nečudujem. Veď napr. piť celý deň vodu s javorovým sirupom a čakať na zázrak, že schudnem hneď niekoľko kíl, je pomerne náročné. Pritom trpí výrazne psychika aj fyzická stránka.  

Následky sú dlhodobé

Ľudia si ani neuvedomujú, že týmito nezmyselnými diétami si ničia celý metabolizmus. Úmyselne používam slovo „ničia“, pretože trvá veľmi dlhý čas, kým dostanú svoj metabolizmus opäť do normálu. A to už nehovorím o tom, keď po týždni alebo dvoch skončia diétu. Ich telo zúbožené z diéty si začne pýtať naspäť svoj úbytok zásob. Navyše si vypýta ešte ďalšie zásoby, ak by si to náhodou dotyčný rozmyslel a znova chcel zázračnú diétu opakovať. Je to preto, že telo sa bojí ďalšieho hladovania. Má strach, že znova príde hladovaním o veľký úbytok svalovej hmoty a veľmi mizivé percento tuku. Klient si však myslí, že je to v opačnom pomere: viac tuku, menej svalovej hmoty. Bohužiaľ, veľmi sa mýli. 

Množstvo diét sa zakladá na tom, že čím menej kalórií človek prijme, tým viac nadbytočných kíl zhodí. A veľa ľudí tomu verí, pretože na začiatku to môže naozaj fungovať. Tento efekt ale nikdy nebude trvalý. Ľudia sa tak ocitnú v nikdy nekončiacom príbehu skúšania rôznych diét. Veria, že tá ďalšia, „nová“ diéta im prinesie konečne želaný výsledok. Ich hmotnosť ale, naopak, stále kolíše hore-dolu.  

Príčiny zlyhávania

Telo skoro príde na to, že sa obmedzil príjem potravy. Snaží sa uchovať si zásoby energie, preto čím menej potravy (v dlhšom čase) prijmete, tým menej bude vaše telo spaľovať. 

Pri hladovaní sa vám v krvi zvyšuje hladina hormónu hladu – grelínu. Tento hormón dáva do mozgu signál a vypustí do akcie ešte silnejšiu látku, ktorá vás donúti jesť. Okrem toho tá vplýva aj na ďalšie hormóny. Ktohovie, prečo sa ľudia po takomto prejedení či porušení diéty cítia tak previnilo? To je jedna zo zásadných príčin, prečo takéto redukčné diéty vždy zlyhajú.

Ak ste už vyskúšali viacero diét, niekedy sa vám mohlo zdať, že nejaká „fungovala“. Ale keď ste ju držali znova, už ste nič neschudli. Prečo? Jednoducho, pobehovanie od jednej diéty k druhej nespaľuje žiadne tuky. To by bola príliš ľahká cesta, nemyslíte? Diétou utrpela nielen vaša fyzická stránka, ale aj psychika. Neveríte si, bojíte sa, že znova priberiete, ste zúfalí, pesimistickí atď. A to vás k trvalému schudnutiu nikdy neprivedie.

Čo spôsobujú diéty?

1. Spomalenie metabolizmu: Diétu nedržíte večne. Keď sa vrátite k „normálnemu“ režimu a jete opäť množstvo potravín ako predtým, telo sa s tým nevie vyrovnať. Preto prichádza na rad „jojo efekt“. Kilá, ktoré ste zhodili, sa rýchlo vrátia naspäť. Okrem toho, často s ďalšími  kilami navyše. 

2. Strata dôležitých živín: Diéty sú často zamerané jednostranne, napr. jete len jablká, pijete len javorovú vodu… Preto nedokážu zabezpečiť telu dostatok vitamínov, minerálov a ďalších živín. Trpí teda nielen vaša postava, ale aj zdravie. 

3. Úbytok svaloviny: Chudnutím sa nezbavujete iba tukov, strácate hlavne svaly. Veľa výskumov svedčí o tom, že pri diéte môžete síce schudnúť, ale percento telesného tuku sa zmení len málo. 

Zatiaľ žiadne komentáre.

Zanechajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zobrazená.