fbpx

Pravdy a mýty o L-karnitíne

L-karnitín ako výživový doplnok pravdepodobne mnoho z vás pozná, najmä ak ste sa pokúšali schudnúť a chceli ste urýchliť výsledky cvičenia. Na trhu je už dlho. Účinky karnitínu sú dodnes plné kontrastov. Často sú zbytočne preceňované, inokedy zase nedocenené. Aj dnes je ešte veľa otázok o jeho účinkoch a užívaní stále nezodpovedaných. Rád by som vám priblížil niekoľko skutočných faktov aj zásadných omylov o karnitíne. 

Vitamín Bt? 

Viacero odborníkov považuje L-karnitín za neesenciálnu aminokyselinu. Iní len za látku, ktorá je jej príbuzná. Dôležitým faktom však je, že je to látka ľudskému organizmu vlastná. Je prirodzene prítomná v tele človeka aj niektorých živočíchov. Dokáže si ju vytvoriť samo, preto nemôže byť považovaná za vitamín, ako tomu bolo v minulosti a niekedy aj dnes. 

Pôvodne bola izolovaná z mäsa, preto dostala názov karnitín (carnis – latinsky mäso). Je súčasťou našej bežnej stravy, teda telo si ho nielen tvorí samo, ale ho dostáva aj v potrave. Obsahuje ho napr. mäso (hovädzie, jahňacie mäso, divina, hydina, králičie mäso), ryby, mlieko, huby. V menších množstvách ho môžete nájsť v ovocí a zelenine, dokonca, aj v zmrzline. Ak si však myslíte, že stačí konzumovať viac týchto potravín a schudnete, tak sa veľmi mýlite. A to hneď z viacerých dôvodov.

Karnitín v strave a proces jeho tvorby

Na produkciu L-karnitínu telo potrebuje aminokyseliny (lyzín a methionín), vitamín C, vitamíny skupiny B a železo. Nedostatočný prísun niektorej z látok obmedzuje jeho tvorbu. 

Vyšší obsah určitej látky v nejakej potravine však automaticky neznamená, že do tela sa dostane to isté množstvo. Skoro všetky vitamíny aj esenciálne aminokyseliny podliehajú rozkladu väčšinou pri tepelnom spracovaní ich potravinových zdrojov. Zapojenie vitamínov a ďalších látok je vyjadrením náročnosti a komplexnosti jeho tvorby. Proces vstrebania karnitínu zo stravy závisí aj na ďalších faktoroch: celkové zloženie stravy, vek, pohlavie, fyzická aktivita, stres, držanie diéty, činnosť štítnej žľazy atď.

Pomáha spaľovať tuky?

Veľa časopisov o cvičení a reklám na výživové doplnky odporúča karnitín ako výborný prostriedok na chudnutie. Pravda je však inde: austrálska štúdia z roku 2000 jasne preukázala, že užívanie karnitínu počas 8 týždňov v dennej dávke 4 g u žien s nadváhou nezvýšilo metabolizmus ani neviedlo k väčšiemu úbytku tukového tkaniva ako docielili ženy s rovnakou nadváhou bez karnitínu pri rovnakej úprave stravy a rovnakej fyzickej aktivite. Redukčný účinok karnitínu na telesnú hmotnosť a tukové tkanivo sa nepotvrdil ani u psychiatrických pacientov, ktorí majú deficit karnitínu zapríčinený liekmi.

V čom spočíva najväčší význam?

Karnitín je veľmi dôležitý pri dodávaní energie do telesných orgánov (srdce, svaly, pečeň, bunky imunitného systému). Tým umožňuje ich funkciu. Má veľký význam a perspektívu pri podpornej liečbe a prevencii ochorení srdca a ciev (ischemická choroba, infarkt myokardu, ateroskleróza periférnych ciev, arytmie).

Pokiaľ ide o bezpečnosť, niektorí ľudia môžu z neho pociťovať závraty či nevoľnosť, v dávkach do 6 g denne však neškodí. Zatiaľ sa ale s určitosťou nevie, či je bezpečné aj jeho dlhodobé, niekoľkoročné užívanie.

Ak človek užíva lieky pri liečbe vážneho ochorenia, ako napr. epilepsia, mániodepresívna porucha, chemoterapia rakoviny atď., jeho telo nemusí vytvárať potrebné množstvo karnitínu. V niektorých situáciách môže dôjsť tiež k veľkým stratám a zvýšeným nárokom: napr. redukčné diéty, podvýživa – deti vegánov, tehotenstvo a pod. 

Pre normálne fungovanie však človeku stačí toľko karnitínu, koľko si jeho telo samo vyprodukuje. Dokáže ho tvoriť v primeranom množstve, preto ho nie je potrebné ešte užívať vo forme výživového doplnku. 

Zatiaľ žiadne komentáre.

Zanechajte komentár

Vaša emailová adresa nebude zobrazená.